DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN %
Ankara
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

103 okunma

Türsab’dan Bakan Ersoy’a: “Seyahat Acentelerini Küçümseyen Tavrı Şiddetle Kınıyoruz. İtirazımız Buna Zaten”

ABONE OL
17 Kasım 2022 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un seyahat acenteleriyle ilgili yaptığı değerlendirmenin bir küçümseme olduğunu belirtti. Bağlıkaya, “Türkiye’ye gelen 50 milyon turistin 40 milyonu seyahat acentesiyle geliyor. Sonuç itibarıyla bu işi 100 acentenin yapmadığını, geriye kalan 10 bin 900 acente biliyor. Herkesin çorbada bir tuzu var. Kiminin daha fazla kiminin daha az. Ama seyahat acentelerini küçümseyen tavrı şiddetle kınıyoruz. İtirazımız buna zaten” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB TV’de dün yayınlanan “Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi” özel yayınında sektörün gündemini değerlendirdi. Programda, öne çıkan satır başları şöyle:

“TAKSİM’DEKİ SALDIRI ÜLKEMİZE VE TURİZME YÖNELİKTİR: 13 Şubat Pazar günü Taksim İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırı umarım münferit kalır. Herkesin başı sağ olsun. Bu ülkemize ve özellikle turizme yönelik bir saldırıdır.

SEYAHAT ACENTELARINI KÜÇÜMSEYEN TAVRI ŞİDDETLE KINIYORUZ: Kültür ve Turizm Bakanı’nın seyahat acenteleriyle ilgili ‘Acentelar bir işe yaramaz. 50 tane, 100 tane acente var. Bunlar da benim arkadaşım ben watshapp’tan yazarım getirirler’ dedi. 11 bin acente var. 11 bin acenteyi küçümsemesi, bunları anlatırken gülmesi Sayın Bakanın yeni tavrı değil. Son derece tutarlı davranmaya devam ediyor. Biz de kurumun, acentelerimizin itibarı için mücadele ediyoruz. Bizim söylediğimiz de bakanın bize söylediği de çok net. Biz burada 11 bin tane seyahat acentesinin hakkını hukukunu ve itibarını korumaya çalışıyoruz. Bunların turizmin neferleri olduğunu; gerçekten bu arkadaşlara yalnızca ekonomik anlamda bakılmaması gerektiğini, iş turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, kruvaziyer yapanın da bir acente olduğunu, memleketin ekonomisine şöyle veya böyle katkısı olduğunu anlatmaya devam ediyoruz. O da acenteleri küçümsemeye devam ediyor. ‘Siz zaten kaç kişisiniz’ diyor.

SAYIN BAKAN KENDİ İÇİNDE MATEMATİĞİNİ YAPMIŞTIR MUHTEMELEN: ‘Seyahat acentelerinin Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndaki (TGA) hakkı yarım koltuktu biz tam koltuk verdik’ diyor sayın Bakan. Kendi içinde matematiğini yapmıştır muhtemelen. Ancak şöyle bir şey var; tanıtımın ve pazarlamanın kanalı seyahat acenteleridir. Turizm alanında yaşanan değişimler, seyahat acenteliğini yok etmiyor. Sayın Bakanın da bir sürü şirketi var. Dijital şirket de sonuçta seyahat acentesi. Yani online kanallar da seyahat acentesi. Yöntemler değişti diye seyahat acentelerinin fonksiyonu, işlevi falan bitmiş değil. Sayın Bakanın söylediği gibi gelen ziyaretçinin yarısı da kendi gelmiyor. Dünya Turizm Örgütü’nün raporuna göre dünyadaki seyahatlerin yüzde 80’i hala organize seyahatlerle yapılıyor. Yani Türkiye’ye gelen 50 milyon turistin 40 milyonu seyahat acentesiyle geliyor. Sonuç itibarıyla bu işi 100 acentenin yapmadığını, geriye kalan 10 bin 900 acente biliyor. Herkesin çorbada bir tuzu var. Kiminin daha fazla kiminin daha az. Ama seyahat acentelerini küçümseyen tavrı şiddetle kınıyoruz. İtirazımız buna zaten.

OLAĞAN GENEL KURUL’A YOĞUN KATILIM ÖNEMLİ: TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu seçimleri ile genel kurullarına seyahat acentelerinin katılımı düşüktü. Sektörümüzle ve TÜRSAB’la ilgili yaşanan birçok sorunun çözüm mercii genel kurullardır. Meslektaşlarımızın bu genel kurula mümkün olduğunca çok katılım göstermesi, mesleğe sahip çıktığımızı göstermesi lazım. Biz seçimlerde İstanbul acentelerinin katılımını artırmak için elimizden geldiği kadar çabalayacağız. Tüm acentelerin seçime, kongreye katılması lazım ki örgütsel gücümüzü gösterelim.”

BAKAN ERSOY NE DEMİŞTİ?

Bağlıkaya’nın kınadığı konuşma Bakan Ersoy tarafından 8 Kasım’da 24 TV canlı yayınında yapılmıştı. Meslekte 37 yılı geride bıraktığını kaydeden Ersoy, “Hep diyorlar ya, ’14 bin seyahat acentesi var, 14 bin seyahat acentesi getiriyor. Şöyle bir baktığımız zaman. Yarısı kendisi geliyor. Kalanın yüzde 80’i de yaklaşık 100 tane seyahat acentesi ile geliyor. Zaten hepsinin patronları arkadaşlarım. Zaten bir şey olursa bana WhatsApp’tan yazıyorlar. Bir o kadar getiren yabancılar (yabancı tur operatörleri-TG) onların CEO’ları da yakın arkadaşım. Yani bir kriz olduğu zaman onlarla hemen bir yerde buluşup WhatsApp’ta ‘şu uçakları getir bakalım, ne yapacağız’ diyebiliyoruz” demişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş